Térdizületi fajdalom

A térdízületi gyulladás típusai A térdízületi gyulladás típusai A térdízület az emberi test legnagyobb és legösszetettebb ízülete.
Fő alkotóelemei a csontok, porcok, valamint az ínszalagok, amik együttműködve biztosítják a stabilitást mozgás közben. Járásnál a testsúly fele, lépcsőzéskor két-háromszorosa nehezedik a térdízületre.
Mi az artritisz? Az artritisz nem más, mint az ízület gyulladása. Fő tünetei a fájdalom, merevség, duzzanat, illetve csökkent mozgási tartomány.
Mikor forduljon orvoshoz a beteg ízületi fájdalom miatt?
A test bármely ízületénél előfordulhat enyhe, közepesen erős, vagy súlyos mértékben. A térd esetében a krónikus fájdalommal járó, súlyos térdízületi gyulladás nagyban korlátozza mindennapi tevékenységeinket, beleértve a járást és a lépcsőzést.
Milyen típusú térdízületi gyulladásokat ismerünk? Oszteoartritisz Az oszteoartritisz, más néven degeneratív ízületi betegség, az ízületi gyulladás leggyakoribb formája. Ebben az esetben a porc az ízületben lebomlik a túlzott kopás eredményeként.
A különböző térdízületi elváltozások a legkülönbözőbb korosztályokat érinthetik. A térdízület nem csak a comb- és sípcsont között elhelyezkedő ízületet foglalja magában; a térdkalács önálló ízületi felszínt képez a combcsont elülső-alsó felszínével is. A térdkalács nélkülözhetetlen az alsóvégtag és a térd hajlításához és nyújtásához, hozzájárul az úgynevezett négyfejű combizom működéséhez, közvetve szerepet játszva a járásban, az egyenes testtartásban és az egyensúlyozásban. Kis mérete ellenére a térd hajlított helyzetében extrém mértékű nyomás nehezedik rá, emiatt az emberi test legvastagabb porcrétege borítja.
A porc olyan rugalmas szövet, mely két csont találkozásánál található. Funkcióját tekintve csillapítja a rázkódást mozgásnál, valamint megakadályozza, hogy járás közben a csontok egymást súrolják. A porckopás következtében a térdízületben fájdalom és irritáció tapasztalható, amikor a csontok egymáshoz dörzsölődnek mozgás közben.
Térdfájás fajtái
A rendszeres megerőltetés, az elhízásilletve a sérülések egyaránt hozzájárulnak a betegség kialakulásához. Az oszteoartritisz többnyire a középkor után következik be.
- Honnan tudni, hogy melyik petefészekciszta veszélyes?
- Térdízületi gyulladás (artritisz) típusai és kezelésük
- Nyilall, duzzadt, merev, kattog: így kezeljük a térdfájdalmat - EgészségKalauz
A betegségre nincs gyógymód, de testsúlycsökkentéssela térd izmait erősítő gyakorlatokkal, gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel, illetve szteroid injekció kúrával a tünetek kezelhetők. Amennyiben a kezelések nem eredményesek, műtéti beavatkozás miért fáj a bal kéz ízülete. Artritisz Reumás ízületi gyulladás A reumatoid artritisz autoimmun betegség, mely akkor következik be, amikor az immunrendszer tévesen a saját szöveteit támadja meg.
A térd ízületeinél is fellépő betegségre jellemző a szimmetria, ami azt jelenti, térdizületi fajdalom ha az egyik térd érintett, akkor jellemzően a másik térdizületi fajdalom.
A térdízületi gyulladás következtében megvastagszik a térdizületi fajdalom más néven szinoviális membrán ami károsítja a csontokat és a porcokat az ízületben. Ez fájdalommal, merevséggel és duzzanattal járhat.
A genetikai tényezők, a környezeti hatások és az elhízás egyaránt növelheti a betegség kialakulásának kockázatát. A reumás ízületi gyulladás bármely életkorban előfordulhat, de legtöbb esetben 40 és 60 év között jelentkezik.
Amennyiben a tünetek gyógyszeres kezeléssel sem enyhülnek, műtét i beavatkozás szükséges. Poszttraumás ízületi gyulladás Olyan sérülések után alakulhat ki, mint az ínszalag sérülés, csonttörés vagy meniszkusz szakadás.
Hogyan kezelhető a térdfájdalom?
A betegség tünetei az ízületi fájdalom, duzzanat, merevség a térdben, illetve intenzív fájdalom járás közben és lépcsőzésnél. A sérülés, amiből a poszttraumás artritisz ízületi gyulladás kifejlődhet, többnyire olyan sportok végzése közben fordul elő, amik erősen igénybe veszik a térd ízületeit kosárlabda, kézilabda, labdarúgás, teniszde esés, vagy közlekedési baleset során is felléphet.
A betegség tünetei fizikoterápiával, súlycsökkentéssel és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel enyhíthetők.
Amennyiben a kezelések hatására a tünetek nem enyhülnek, műtéti beavatkozás javasolt. Minden esetben javasolt térd specialista ortopéd szakorvos felkeresése, aki a betegség típusának legmegfelelőbb kezelést fogja javasolni.